טבלת סיוע

מטרת הטבלה היא לרכז ולסדר את העזרה והסיוע מהמשפחה והחברים. הטבלה מרכזת את הצרכים הברורים והמידיים של ההורים הצעירים, תחומים שבהם פשוט יחסית לסייע וכאלה שעזרה בהם תהיה המשמעותית ביותר להורים.

ברוב המקרים, ובמיוחד בילד ראשון, המעגלים המשפחתיים והחברתיים מלאים ברצון ונכונות לסייע. בגלל מצבם הפיזי והנפשי של ההורים יכולות התקשורת הסביבתית שלהם פוחתת והיכולת לנצל נכונות זו באופן מירבי אינה מגיעה לניצול מלא. הנכונים לסייע לא יציעו את עזרתם פעמים רבות, מתוך נימוס וכדי לא להפריע להורים הטריים העמוסים גם ככה. הם יצפו מההורים לבקש עזרה אם יצטרכו. ההורים מצידם עסוקים כל כך בעובר עליהם שלבקש עזרה ספציפית ממישהו ספציפי אינה בראש מעייניה, וגם אם יש להם צורך הם קרוב לוודאי יעמיסו אותו על מישהו מהמעגל היומיומי שמסייע להם כבר ככה.

כאשר הזמן עובר ההתרגשות בקרב המעגלים המרוחקים יותר יורדת ואתה גם ההתלהבות להציע עזרה.

 אחראי טבלה - מכיוון שההורים הטריים עסוקים פיזית ומנטאלית רצוי לנצל את מישהו שרוצה לעזור שיהיה אחראי טבלה. הוא ינהל את הקשר עם הרוצים לסייע וידאג להודות להם על עזרתם בשם ההורים. תפקידו לדאוג ולתזכר את מי שכתוב בטבלה על משימותיהם. הוא גם כתובת לשינויים אם מישהו לא יכול וגם צריך לגלות יוזמה כאשר ישנם "חורים" בטבלה. מומלץ למנות לתפקיד אדם בעל כישורי תקשורת בין אישית טובים וכשרון ארגוני.

 

נושאים לטבלה, לפי חשיבות:

  1. אוכל. פעמיים בשבוע. מכיוון שאוכל נשמר במקרר באופן תקין 3 ימים יש צורך בלפחות פעמיים הכנה\משלוח של אוכל. רצוי פעם אחת בסוף השבוע ופעם אחת ביום שלישי.
  2. נקיון הבית. פעם בשבוע. לא ממש חשוב מתי, רצוי ביום קבוע. אם אין אפשרות פיזית לנקיון אפשר לעזור גם בכסף - לשלם למנקה(כולל לדאוג למצוא וכל הניהול האופראטיבי)
  3. כביסה. 1-2 פעמים בשבוע בהתאם לעונה ולרמת השימוש בבגדים של בני הבית.
  4. קניות - פעם בשבוע. קניה של ירקות ופירות בשוק (או בסופר אם אי אפשר) ומוצרים לבית. יש לבקש ממבצע הקניה להמנע מחטיפים, מאפים, תוססים ומוצרים לא בריאים אחרים.
  5. שעתיים שינה\בייביסיטר. פעם בשבוע. זוהי עזרה שמטרתה לתת להורים שעתיים של שקט שיוכלו לישון ולמלא את מאגרי האנרגיה שלהם במהלך היום או ,במידה ויעדיפו, לצאת לבילוי משותף לחיזוק הזוגיות
  6. אירוח. פעם בשבוע. במידה ומחליטים לקבוע יום מרוכז בשבוע בו יבואו מבקרים כדאי לקבוע מתנדב שידאג לשירות ולכיבוד וכמו כן גם לנקיון בסוף.

 

לטבלה הדינאמית

לחץ להורדת הטבלה בגרסת Word