הבית

לקראת הלידה ומייד אחריה יעטפו אתכם המשפחה והחברים באהבה ויביעו נכונות לעזור ככל אשר יתבקש. עם חלוף הימים כל אחד חוזר לשגרת חייו ואף יותר מזה - הם ימנעו מליצור עמכם קשר מתוך הבנה שאלו זמנים לחוצים עבורכם ואינכם פנויים פיזית ונפשית לשיחות "מה העניינים". מה גם שברוב המקרים ההורים הצעירים נוטים לחלוק את קשייהם עם מי שיוצר קשר ומכיוון ששלושת החודשים הראשונים אינם כוללים חידושים מיוחדים שיחות אלו הוכות לרוב לשיחות סרק לשני הצדדים..

גם לכלל זה ישנם כמעט תמיד יוצאים מהכלל ותמיד יהיו 1-3 אנשים שישמרו עמכם על קשר רציף, אולם עם רוב מכריכם זהו המצב.

כדי לרתום את הרצון לעזור של הסביבה התומכת וכדי להתגבר על בעיית התקשורת מומלץ להשתמש בטבלה.

טבלה זו מכסה את כל העזרה הבסיסית הדרושה להורים הצעירים במהלך ה 3 חודשים הראשונים לאחר הלידה ורצוי למלא אותה מוקדם ככל האפשר כדי לנצל את חלון הזמן הקטן בו כל מי שמסביבכם להוט לסייע וכדאי להתחיל אפילו לפני הלידה, אם מתאפשר הדבר.

ככל שתמצאו יותר אנשים שיסכימו להתחייב לסייע יתחלקו המשימות בין יותר אנשים וכל אחד מהם יתבקש להשקיע פחות, לרווחת כולם.

הנושאים בהם הטבלה אמורה לסייע, לפי סדר החשיבות, הם :

  1. אוכל. פעמיים בשבוע. מכיוון שאוכל נשמר במקרר באופן תקין כ 3 ימים יש צורך בלפחות פעמיים הכנה\משלוח של אוכל. פעם אחת בסוף השבוע ופעם אחת ביום שלישי.
  2. נקיון הבית. פעם בשבוע. לא ממש חשוב מתי, רצוי ביום קבוע. אם אין אפשרות פיזית לנקיון אפשר לעזור גם בכסף - לשלם למנקה ולדאוג שאכן תגיע\יגיע.
  3. כביסה. 1-2 פעמים בשבוע בהתאם לעונה ולרמת השימוש בבגדים של בני הבית.
  4. קניות - פעם בשבוע. קניה של ירקות ופירות בשוק (או בסופר אם אי אפשר) ומוצרים לבית. יש לבקש ממבצע הקניה להמנע מחטיפים, מזון מעובד, מאפים, משקאות ממותקים ותוססים ומוצרים לא בריאים אחרים.
  5. שעתיים שינה\בייביסיטר. פעם בשבוע. זוהי עזרה שמטרתה לתת להורים שעתיים של שקט שיוכלו לישון ולמלא את מאגרי האנרגיה שלהם במהלך היום או ,במידה ויעדיפו, לצאת לבילוי משותף לחיזוק הזוגיות
  6. אירוח. פעם בשבוע. במידה ומחליטים לקבוע יום מרוכז בשבוע בו יבואו מבקרים כדאי לקבוע מתנדב שידאג לשירות ולכיבוד וכמו כן גם לנקיון בסוף.

משמעות סדר החשיבות הוא שאם לא ניתן למלא את הטבלה לחלוטין (וברוב המקרים זה לא יתאפשר) יש לתת עדיפות לסעיפים שבראש הרשימה. כמו כן, במצב כזה, יש לרכז את מירב העזרה לתחילת התקופה. להורים יהיה קל יותר משמעותית לטפל בבית בעצמם במהלך החודש השלישי מאשר במהלך החודש הראשון.

אחראי טבלה - יש להבין שמילוי טבלה מסוג זה הוא משימה מורכבת בפני עצמה אולם הוא אינו מספק. במהלך 3 החודשים האנשים שרוצים לעזור עוברים דברים לא צפויים בחייהם ותמיד יהיו ביטולים ושינויים.

בזמן הזה הדבר האחרון שההורים הטריים ירצו להתעסק עמו הוא התיאומים בקשר לניהול הבית.

בדיוק מסיבה זו יש להקצות כצעד ראשון אחראי טבלה.

תפקידו לדאוג ולתזכר את מי שכתוב בטבלה על משימותיהם. הוא גם כתובת לשינויים אם מישהו לא יכול וגם צריך לגלות יוזמה כאשר ישנם "חורים" בטבלה. מומלץ למנות לתפקיד אדם בעל כישורי תקשורת טובים וכשרון ארגוני. חשוב שיהיה לו זמן פנוי להתעסק עם זה ומחוייבות גבוהה לתפקיד.

חשוב ביותר ליידע כל מי שרשום בטבלה כמסייע מיהו אחראי הטבלה ובכל צורך ועניין עליו לפנות אליו ולא להורים הצעירים.

ניהול נכון של הטבלה יאפשר להורים הצעירים להפנות את כל כוחם ודעתם לגידול העולל ולהתמודדות עם השינויים הפסיכולוגיים שהם עוברים בצורה הנוחה והטובה ביותר.

חוסר נסיונם של הורים לילד ראשון מביא לתמימות בכל הקשור למוצרים הדרושים לגידול העולל.

מצב זה הביא לפריחה של מוצרים שרובם הגדול ביותר מיותר ולא הכרחי ומהווה עול כלכלי על ההורים ומביא לאגירה של מוצרים שלא ישתמשו בהם.

למעשה נוצר שוק של מוצרים להורים של ילד ראשון, מוצרים שהורים לילד שני או שלישי לא יקנו.

חשוב לזכור כי העולל בשלושת החודשים הראשונים אינו זקוק כמעט למאום. אין צעצועים שישפרו את התפתחותו, אין בובות שהוא יתכרבל אתן ואין לו צורך בבגדים מהודרים ויקרים.

חשוב לזכור כי איש המכירות תמיד מייצג את האינטרסים של החנות ולא את שלכם, ללא קשר כמה נחמד ולבבי הוא.

כאשר רוצים לבצע קניות מומלץ מאד לבקש מחבר או בן משפחה שיש לו ילדים קטנים להתלוות אליכם. בעזרת נסיונו תוכלו לדעת מהם המוצרים הדרושים לכם ואילו מוצרים מיותרים.

 

לאחר 3 החודשים הראשונים ההורים כבר יהיו יותר בעלי נסיון וחייהם יכנסו לשגרה מסויימת, מה שיקל עליהם לקחת החלטות מושכלות בזמן הקניות עבור ילדם.

בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב בעבר מחקרים מוכיחים ששהות של ככלב בבית (וכל חיית מחמד אחרת) משפרת את בריאותם של הילדים המתגוררים באותו בית (1).

הנקודה העיקרית שצריך להבין לגבי כלב היא שהוא מאד דומה להורים הצעירים מבחינת השינוי שהוא עובר עם בוא העולל הביתה. הוא חווה את ההתרגשות באויר, הוא חווה יצור חדש בבית, הוא חווה את העייפות וחוסר הסבלנות של ההורים הצעירים אך אין לו אף אחד שידע להדריך אותו רגשית כיצד להתמודד עם המצב החדש.

במהלך 3 החודשים הראשונים יש לשים לב למספר רבדים שיגרמו לכלב לקבל את המצטרף החדש למשפחה בצורה הטובה ביותר.

  1. שמירה על שגרה. חשוב מאד לשמור על השגרה של הכלב. כלב שהיה רגיל לצאת ל 3 טיולים ביום צריך להשאר באותה תדירות. גם אם ברצונכם להוריד את התדירות ל 2 ביום עדיף להשקיע מאמץ בהמשך השיגרה של הכלב למספר שבועות נוספים ואז לבצע את השינוי. באופן כזה הכלב לא יקשר בין הגעת העולל הביתה וירידת התדירות.
  2. חיבה, תשומת לב ואהבה. למרות העייפות, למרות ההתרכזות בעולל ולמרות המחסור ברגעים פנויים חשוב למצוא את הזמן לתת לכלב חיבה, ליטופים ואהבה, ואף רצוי מעט יותר מבעבר. באופן זה הכלב יקשר את כניסת העולל לבית כשינוי חיובי ולא ירגיש שהוא נדחק החוצה מהמסגרת המשפחתית.
  3. אין צורך להרחיק את הכלב מהעולל. יש לאפשר לכלב ללקק את זרועותיו ורגליו של העולל, בדרך זו הכלב לומד לזהות ולהכיר את החבר החדש במשפחה. יש להבין שעבור הכלב תוספת למשפחה היא טבעית וברורה וכל עוד באופן כללי לא נכנסו איסורים מיוחדים הכלב (כל כלב) יקבל את העולל באותה אהבה שהוא קיבל את ההורים לפני שהעולל הגיע.
  4. מומלץ עם זאת לא לאפשר לכלב ללקק את פניו של העולל בתקופה הראשונה, וחשוב לעשות זאת בעדינות ולא באופן אגרסיבי כדי שהכלב לא יחבר את הקרבה לתינוק עם הרגשה לא נעימה או פחד מתגובת אחד ההורים. מניעת ליקוק הפנים באה כדי למנוע אקט חודרני מדי לסביבתו של העולל. העולל מרגיש מצידו מגע רטוב, שרירי ואינטנסיבי בפניו והוא חסר אונים ואינו מסוגל לעצור את זה.  

 

לאחר 3 החודשים הראשונים, כאשר הילד יגדל ויהיה עצמאי יותר הוא יפתח מערכת יחסים עצמאית עם הכלב שתעזור לו בעתיד גם חינוכית וחברתית, מעבר ליתרונות הבריאותיים.

Expand all